Enkaz altında yaşam mücadelesi: Biri böcek diğeri zeytinle hayata tutundu

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen sarsıntıda enkazdan kurtarılanlardan iki kişi yaşadıklarını anlattı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Vazifelisi Arif Gürler’in tedavisi, KSÜ Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde devam ediyor.

”BİTKİ VE BÖCEK YEDİM”

Merkez Onikişubat ilçesinde 8 katlı binanın 4. katında yaşayan ve sarsıntı sonrası kaldığı enkazın altından 96 saat sonra gruplarca çıkarılan Gürler, topraktaki bitki ve böcekleri yiyerek hayatta kaldığını söyledi.

Arif-gürler

Toprak altında kaldığı süreçte eşini ve çocuklarını düşündüğünü anlatan Gürler, manevi yanı güçlü olan birinin bu tıp durumlardan korkmayacağını söz ederek, “Acıktığımda böcek yedim. Toprağın içinde ne bulduysam yedim, vitamin pahası olan bitkiler de var, böcekler de var. Kâfi ki yemeye cüret et. Elbiseden yırttığım parçayı idrarla ıslatıp su gereksinimimi karşıladım. Bir belgeselde öğrenmiştim, o denli yaptım. Maneviyatınız yeterli ise içeride karanlığa ışık yakıyorlar.” diye konuştu.

Yaklaşık 25 yıllık eğitimci olduğunu belirten Gürler, kurtarılacağına daima inandığını kaydetti.

12 ZEYTİNLE 32 SAAT HAYAT MÜCADELESİ

Görev emelli gittiği Hatay’da “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılara otelde yakalanan ve 32 saat enkaz altında kalan Yüksel Ergit de kurtarılmayı beklerken bir poşette bulduğu 12 zeytinle yaşama tutundu.

Hatay’da enkaz altından çıkarıldıktan sonra Ankara’daki Bilkent Şehir Hastanesine getirilerek tedavi altına alınan 32 yaşındaki Ergit, sarsıntı sırasında yaşadıklarını anlattı.

Ankara’da özel şirkette çalıştığını, Hatay’a kısa periyodik bir misyon için gittiğini lisana getiren Ergit, sarsıntı esnasında kaldığı otel odasında bir masanın altına sığındığını belirtti.

Yüksel Ergit

Bu masanın kendisini koruduğunu söyleyen Ergit, “Bulunduğum odadan iki kat aşağıya düştüm. Elimde masanın demir kesimi, üstümde de ikili bir koltuk vardı, onun üstünde de otelin demir yığınları. Bu halde bir odanın içinde kaldım. Hayatımda birinci sefer bu türlü bir zelzele yaşadım.” dedi.

Kendisi üzere enkaz altında kalan ve sesi çıkabilen şahıslarla irtibat kurduklarını, umudunu hiç yitirmediğini ve daima “Biri gelip bizi kurtaracak.” diye kendine telkinlerde bulunduğunu anlatan Ergit, Ankara’dan gelen babası, iş arkadaşları ve sivil toplum kuruluşundan şahısların yardımıyla enkazdan çıkarıldığını tabir etti.

”POŞETİN İÇİNDE YALNIZCA 12 ZEYTİN VARDI”

Yüksel Ergit, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İçinde kaldığım enkazda çok küçük çapta bir görüş açım vardı, gece mi gündüz mü bilmiyordum. Güya 10 gün orada kalmışım üzereydi. Enkaz altındayken daima artçı zelzeleler oluyordu, dirseğimle hava almak için üstüme yıkılan tuğlaları kırıyordum. Tuğlaları kırarken bir poşete denk geldim, içinde yalnızca 12 tane zeytin vardı. Onu kolumun altına sakladım, her canım isteğinde, canım istedi mi ondan da emin değilim fakat yedim. 32 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldım.”

Kendisine evvel Hatay’da birinci müdahalenin yapıldığını ve akabinde Bilkent Şehir Hastanesine geldiğini aktaran Ergit, “Şu an iki ayağımı hareket ettiremiyorum ancak inşallah buradaki tedavimle düzelecek. Şükretmeyi bilmek gerekiyor, Allah hepimizin yardımcısı olsun. Lütfen kimse umudunu yitirmesin.” diye konuştu.

Depremi televizyondan öğrenmesinin akabinde Ankara’dan oğlu için süratle Hatay’a giden ve oğlunun enkazdan kurtarılması için çabalayan baba Şükrü Ergit de çok geniş bir alanı etkileyen zelzelelerin akabinde her yere tıpkı anda yetişilebilmesinin kolay olmadığını lisana getirdi.

Şükrü Ergit, oğlunun küçücük bir delikten çıkarıldığını belirterek, “Bu bir mucize. Allah’ım evladımı ikinci sefer bana bağışladı. Biri doğumu biri de artık… Çok şükür oğlum güzel, Allah bütün ailelere sabır versin, devletimize zeval vermesin.” tabirlerini kullandı.

Yüksel Ergit’in sıhhat durumunun âlâ olduğu öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir