Çin’de karantina otobüsü devrildi: 27 ölü

Çin’de Covid-19 ile enfekte insanları karantina tesisine taşıyan bir otobüsün devrilmesi sonucu 27 kişi öldü. Guizhou eyaletinde meydana gelen olayda 20 kişi de yaralandı.

Söz konusu kaza, Pekin’in “sıfır Covid” siyasetini eleştirenlerin öfkesine yol açtı. Çin’in sıkı Covid-19 siyasetleri nedeniyle, birkaç hadise kent çapında bir sokağa çıkma yasağını tetikleyebiliyor.

OTOBÜS YÖNETMELİĞİ İHLAL ETTİ

Bununka birlikte, kazanın nedeni hakkında şimdi bir açıklama yapılmadı. Çin yönetmeliklerine nazaran, yolcu otobüslerinin 02:00 ile 05:00 saatleri ortasında otoyolda kullanılmasına müsaade verilmiyor. Lakin kaza Pazartesi lokal saatle 02:40’ta meydana geldi. Bu da otobüsün, yönetmeliği ihlal ettiğini gösteriyordu.

Çin’in sıkı Covid-19 siyasetleri nedeniyle birkaç hadise kent çapında bir sokağa çıkma yasağını tetikleyebiliyor.

Diğer taraftan, kurbanlardan birinin kızı olduğunu argüman eden bir bayan,sosyal medyada annesinin mevtini “kabul edemediğini” belirten bir paylaşım yaparak şunları yazdı:

“Annem yarım ay konutta kaldı. Yalnızca PCR testleri için dışarı çıktı. Ancak birdenbire karantinaya alındı ​​ve öldü.”

Bazı kullanıcılar ise karantina tesislerine otobüsle götürülme konusundaki tatsız tecrübelerini anlattı. Biri, onlarca yolcunun, karantina oteline gelene kadar yemek yemesine, tuvalete gitmesine, camları açmasına, klimayı açmasına müsaade verilmeden 12 saat ortayla bir otobüse sıkıştırıldığını söyledi.

Öte yandan, dünyanın geri kalanı Covid-19 ile yaşamaya çalışırken, Çin hala virüsle çabayı çabucak hemen her şeyin üzerinde tutan tek büyük iktisat olarak kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir