Brent petrolün varil fiyatı 93,27 dolar

Dün 95,95 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,34 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.38 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,01 artarak 93,27 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 87,47 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki artışta, ABD’nin petrol ve akaryakıt stoklarında beklenenden fazla düşüş gerçekleşmesi tesirli oldu. Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık 448 bin varil düşüş iddia edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 117 bin varil azalacağı tarafında.

Uzmanlar, ABD akaryakıt stoklarında arka arda ikinci kere haftalık düşüş yaşanmasının petrol talebinin güçlü devam ettiğinin göstergesi olduğu görüşünde. ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi petrol stok dataları bugün açıklanacak.

Öte yandan, yatırımcılar İran nükleer muahedesini canlandırmak için müzakerelerdeki gelişmeleri takip ediyor. Avrupa Birliği’nin İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılmasına yönelik teklifinin kabul edilmesi durumunda piyasaya daha fazla petrol girebileceği öngörülüyor.

Brent petrolde teknik olarak 93,02 ile 92,34 dolar aralığının direnç, 93,93 ile 94,38 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir