Biden, petrol rezervlerini kısıtlayan tasarıya veto verecek

ABD Lideri Joe Biden, Stratejik Petrol Rezervi’nden petrol satışını kısıtlayan bir yasa tasarısı gelirse veto edeceğini açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre tasarının, Cumhuriyetçilerin ‘aşırı politikalarının’ bir modülü olduğunu söyledi ve öngörülen tasarının çalışan aileleri mali açıdan güç duruma düşüreceğini, yalnızca varlıklı vergi mükelleflerine ve büyük şirketlere yarar sağlayarak, ABD’nin mali açığını şişireceğini savundu.

AA’nın aktardığına nazaran Jean-Pierre, Rusya-Ukrayna ortasındaki çatışmalara atıfta bulunarak, yasa tasarısının, ABD’nin güç güvenliğini daha da tehlikeye atacağını ve güç kıtlığına yol açacağını belirtti. Ayrıyeten ‘ülkenin petrol çıkarma kabiliyetine müdahale ederek, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in savaş hedeflerine yardımcı olacağını’ söyledi.

‘NEDEN MALİYETLERİ DÜŞÜRME KABİLYETİMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORSUNUZ?’

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm, yasanın liderin acil durumlara karşılık vermek için muhtaçlık duyduğu yetkileri engelleyeceğini söyledi. Granholm, “Demokrat yahut Cumhuriyetçi bir liderin vazifede olması umurumda değil, neden ülkenin acil durumlara müdahale etme kapasitesini ve bu acil durumların bir sonucu olarak maliyetleri düşürme kabiliyetimizi engellemek istiyorsunuz” dedi.

Senato’nun bu durumun değerini bilerek hareket etmesi gerektiğini lisana getiren Granholm, ayrıyeten Biden’ın, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen gaz fiyatlarını azaltmak için ABD’nin Stratejik Petrol Rezervi’ni kullandıktan sonra yine doldurabileceğine inandığını tabir etti. ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın akabinde ABD’de süratle artan akaryakıt fiyatları karşısında Mart 2022’de, ülkenin stratejik petrol rezervinden toplamda 180 milyon varilin üzerinde petrolün piyasaya sürülmesine müsaade vermişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir